Peyzaj Aydınlatması

 

PEYZAJ AYDINLATMASI

Outdoor (Dış) Aydınlatmanın bir dalı olan Peyzaj aydınlatması temel olarak çevre düzenlemesi içinde yapılan ve ağaç lambaları, çim lambaları, tonoz, bina ablikleri, bahçe içi yol lambaları, gömme tip garaj ve gömme tip yol lambalarını kapsar. 

Bu lambalar ağırlıklı dekoratif ve bahçenin yapısına uygun, yer üstü lambalar renk ve şekil açısından bahçenin doğal yapısını bozmayacak şekilde seçilir. 

Lambalarda ağırlıklı olarak çim üstünde beyaz ışık verecek PLC, PL, ULC ampuller kulanılır. Ayaklı tip veya direk tipi lambalarda ise müşterinin isteği doğrultusunda akkor flamanlı ampuller veya halojen ampuller kullanılabilir. 

Ağaç altı aydınlatmalarda ise ağacı gece gösterecek şekilde renkli veya beyaz ışıklı metal halideler veya sodyum buharlı lambalar kullanılabilir. 

Kablo tesisatı NYY kablo ile yapılmalı ve bahçe sulama tesisatının altından geçecek şekilde en az 40 cm derinlikte olmalıdır. 

Kablo eklerinde silikon, ek-muf, veya suya dayanıklı eriyen bant kullanılmalı ekler ek-muf olmasa bile buat içinde yapılmalıdır. Bu buatlar Protolin veya silikonla doldurularak izole edilmelidir. 

Süs havuzu, Dere, Gölet ve Şelale gibi yapay veya doğal su dolu ortamlarda aydınlatmalar kesinlikle IP67 standardında seçilmelidir. 

Peyzaj aydınlatmasında, tüm lamba ve ekipmanlar, suya ve toza dayanıklılık açısından IP54, IP55, IP65, IP66, IP67 koruma sınıflarından birine sahip olmalıdır.